علت گرانی برنج نبود نظارت است

به گزارش وبلاگ سامی، دبیر انجمن برنج در واکنش به افزایش چشمگیر قیمت برنج در بازار گفت: عدم نظارت بر بازار مهم ترین علت اتفاقات بازار برنج است.

علت گرانی برنج نبود نظارت است

جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج با اشاره به اینکه در بعضی از مراکز خرده فروشی قیمت برنج خارجی به بیش از 50 هزار تومان رسیده است، گفت: متأسفانه چون نظارتی وجود ندارد، فروشندگان به هر قیمتی که دلشان می خواهد، برنج را عرضه می نمایند و به نظر می رسد که این اتفاقات مورد رضایت دستگاه های مسئول هم است چرا که هیچ کاری برای مدیریت آن انجام نمی دهند.

شایق با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم برنج طارم هاشمی بدون اختلاط در شمال بین 34 تا 35 هزار تومان است، گفت: متأسفانه این برنج وقتی به بازار تهران می رسد، نه تنها ناخالصی زیادی دارد بلکه قیمت آن هم افزایش چشمگیری دارد.

وی شرایط فراوری برنج را در سالجاری مطلوب اسم و اضافه نمود: سال جاری حداقل 2 میلیون و 250 تا 2 میلیون و 300 هزار تن برنج در کشور فراوری می گردد ضمن اینکه مقدار احتیاج ما حدود 3 میلیون تن است.

شایق با اشاره به اینکه سال گذشته 2 میلیون و 400 هزارتن برنج در کشور فراوری شد، ادامه داد: سال گذشته یک سال استثنایی در حوزه فراوری برنج بود و به علت شرایط آب و هوایی و بارندگی های مطلوب پیروز شدیم این مقدار برنج را در کشور فراوری کنیم.

وی با اشاره به اینکه واردات برنج هم هم سال جاری و هم سال گذشته صورت گرفته است، گفت: سرانه مصرف برنج در کشور بین 35 کیلو و 500

گرم تا 36 کیلوگرم است و با توجه به فراوری 2.2 میلیون تنی، حداکثر به 750 تا 800 هزار تن واردات احتیاج داریم.

شایق با بیان اینکه افزایش قیمت برنج خارجی هم اضافه نمود: برنج هندی قیمت جهانی دارد و نرخ آن کاملاً معین است ضمن اینکه این نوع برنج از نظر کیفیت هم در درجه دو و سه قرار می گیرد با اینحال شاهد این هستیم که قیمت آن در بازار به شدت افزایش یافته است و برای این مساله چیزی جز عدم نظارت دستگاه ها را نمی توان اسم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از کشاورزان در استان های خوزستان، ایلام، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد خواست که سال آینده از افزایش سطح زیرکشت برنج خودداری نمایند.

شایق توضیح داد: ما در شرایط خشکسالی و بحران آب قرار داریم و افزایش سطح زیرکشت برنج، به این چالش ها دامن میزند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "علت گرانی برنج نبود نظارت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت گرانی برنج نبود نظارت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید