تدوین شناسنامه برای بیماران مبتلا به دمانس با رویکرد علوم شناختی

به گزارش وبلاگ سامی، تدوین شناسنامه خدمات تشخیصی و درمانی بیماری دمانس با رویکرد شناختی تازه ترین فناوری های این حوزه بیماران را برای یاری به این بیماران توسعه می دهد

تدوین شناسنامه برای بیماران مبتلا به دمانس با رویکرد علوم شناختی

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ سامی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری، با هدف ارائه خدمات علمی و فناورانه به مبتلایان بیماری زوال عقل، شناسنامة خدمات تشخیصی و درمانی بیماری دمانس به وسیله فعالان فناور نگاشته شد.

شناسایی و پایش بیماران شناختی

بیماری دمانس اختلالی فراگیر است و با افزایش سن جمعیت، تعداد مبتلایان به آن هم افزایش می یابد. به طوری که مصطفی الماسی پژوهشگر مغز و اعصاب دربیان می نماید در 2 تا 3 دهه آینده اندازه شیوع زوال عقل)سه برابر خواهد شد.

این شناسنامه با رویکرد ایجاد امادگی برای رویارویی با این بیماری و بر پایه منابع علمی برای ارایه خدمات موثر و بهینه به افراد مبتلا به این بیماری تهیه شده است.

در این شناسنامه تمامی اقدامات از مرحله مراجعه ابتدائی، تشخیص، درمان و توان بخشی بیماران مبتلا به دمانس، ویژگی های مرکز ارائه دهنده خدمات و وظایف تیم های درمانی درآن مورد توجه قرار گرفته و از آن جاکه بیماران کهنسال هستند، سایر خدمات لازم طب داخلی و سالمندی، مداخله های روان پزشکی، گفتاردرمانی هم در آن پیش بینی شده است.

در شناسنامه شناختی، علاوه بر راهنما، خدمات فناورانه روان شناسی، توان بخشی، در حوزه مغز، اعصاب و روان و راه کارهای نوآورانه برای توانبخشی شناختی با اهمیت ویژه ای تعریف شده است..

الماسی با بیان این که شناسنامه خدمت دمانس یک سازوکار و چارچوب عملی بر اساس یافته های علمی است و از ابتدا تا انتهای جهت را پیش بینی می نماید، ادامه می دهد: این شناسنامه که باحمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی به وسیله در کلینیک مغز و شناخت نگاشته شده است، می تواند گام اثرگذاری برای یاری به درمان و بهبودی مبتلایان به دمانس باشد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "تدوین شناسنامه برای بیماران مبتلا به دمانس با رویکرد علوم شناختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین شناسنامه برای بیماران مبتلا به دمانس با رویکرد علوم شناختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید